Podstrona: KU AZS PRz w Ekstraklasie! / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

KU AZS PRz w Ekstraklasie!

2023-06-05 , red.  Karol Paśko, Marta Jagiełowicz
kategoria: Wydarzenia
Od lewej: Karol Paśko (trener), Aleksandra Guzik, Martyna Motyka, Weronika Wołowiec, Oliwia Wątor, Katarzyna Galus, Tomasz Lewandowski (trener),

Kobieca drużyna Klubu Uczelnianego Akademickiego Związku Sportowego Politechniki Rzeszowskiej w sezonie 2023/2024 będzie rywalizować w najwyższej klasie rozgrywkowej. Zawodniczki Klubu Uczelnianego AZS Politechnika po kapitalnym sezonie przypieczętowały awans do Ekstraklasy w barażach.

Żeby ziścić marzenia o dołączeniu do elity polskiego tenisa stołowego, zaczęliśmy budować drużynę. W składzie na sezon 2022/2023 zostały Katarzyna Galus, która była niewątpliwie liderką zespołu, oraz Oliwia Wątor, juniorka ze sporym ograniem na pierwszoligowych parkietach. Do drużyny dołączyły Dominika Wołowiec, pełniąca przez cały sezon rolę grającej trenerki, oraz obiecująca juniorka Aleksandra Guzik. Taki skład przed sezonem wyglądał „na papierze” bardzo mocno i porównując go ze składami pozostały drużyn, było wiadomo, że jest zaliczany do grona faworytów w zmaganiach pierwszej ligi na południu kraju.

18 zwycięstw, 1 remis i 1 porażka

Od samego początku dziewczyny dominowały nad swoimi rywalkami i w pierwszych siedmiu spotkaniach odnosiły wysokie zwycięstwa (10:0, 9:1, 8:2, 7:3). Przyszedł czas na weryfikację siły składu przy stole. Dwa z trzech ostatnich spotkań przyszło nam rozegrać z drużynami z Wrocławia i Krakowa, które były największymi rywalkami w grze o awans. Oba spotkania po ciężkiej i długiej walce zakończyły się wynikami 6:4 na korzyść naszych zawodniczek. Dzięki temu pierwszą rundę sezonu zasadniczego zakończyliśmy bez porażki i od tamtego momentu już nie oddaliśmy nikomu fotelu lidera. W drugiej rundzie pierwsze punkty straciliśmy w Tarnowskich Górach z pierwszym zespołem, który zamykał pierwszą czwórkę w tabeli. Na Śląsku mecz zakończył się remisem, więc dalej pozostawaliśmy bez porażki. O tym, czy utrzymamy pozycję lidera, do końca rozgrywek decydował mecz rewanżowy z Krakowem we własnej hali i po wygranej nad zespołem ze stolicy Małopolski nasza sytuacja była już jasna – wiedzieliśmy, że do zmagań w spotkaniach barażowych przystąpimy z drugą drużyną w rozgrywkach na północy Polski, którą okazał się zespół Dojlidy Białystok. Sezon zasadniczy zakończyliśmy z 18 zwycięstwami, jednym remisem oraz jedną porażką, którą odnieśliśmy po meczu z Krakowem, grając bez liderek Dominika Wołowiec i Katarzyna Galus. 

Puchar Polski kobiet dla KU AZS Politechnika Rzeszowska

Zanim jednak przystąpiliśmy do rywalizacji w barażach, do rozegrania pozostał finał Pucharu Polski Kobiet organizowany w odległym od Rzeszowa o ponad 500 km Dąbczu. Po losowaniu pierwszy mecz nasza drużyna rozegrała z gospodarzem turnieju, który okazał się niewygodnym przeciwnikiem, ale na szczęście odnieśliśmy zwycięstwo 4:2 i to nasza drużyna przeszła do finału. O miano najlepszego zespołu przyszło nam rywalizować ponownie z zespołem z Tarnowskich Gór, który jako jedyny pozbawił nas punktów w sezonie zasadniczym. Rywalizacja w tym meczu zapowiadała się więc ciekawie. Akademiczki jednak nie miały sobie równych w meczu finałowym i pokazały, że są w wysokiej formie przed spotkaniami barażowymi, pokonując Tarnowskie Góry 4:1. Tym samym zwycięzcą Pucharu Polski kobiet w sezonie 2022/2023 został KU AZS Politechnika Rzeszowska.

Emocje po zwycięstwie w Pucharze Polski nie zdążyły jeszcze opaść, a już dwa dni po pierwszym zwycięstwie trzeba było rozegrać pierwszy mecz barażowy. Dobra forma dopisywała i cały zespół był bojowo nastawiony na starcie z Białymstokiem, tym bardziej, że było ono rozgrywane we własnej hali. To co wydarzyło się na tym meczu było ogromnym zaskoczeniem dla każdego. Najwyższy możliwy wynik i sensacyjna deklasacja drużyny z Podlasia 10:0 były wymarzoną zaliczką przed meczem rewanżowym. Nikt nie spodziewał się aż tak wysokiej wygranej tenisistek, ale gra całego zespołu była na naprawdę wysokim poziomie. Warto zaznaczyć, że dziewczyny nie przegrały żadnej partii, a straciły tylko cztery pojedyncze sety. Oznaczało to, że były o krok od historycznego awansu do Ekstraklasy Kobiet i wystarczyło w rewanżu wygrać jedną partię lub pięć setów. Do Białegostoku rzeszowianki udały się bez jednej ze swoich liderek Katarzyny Galus, która zmagała się z problemami zdrowotnymi. To jednak nie stanowiło przeszkody na drodze do awansu. Już po pierwszym rzucie gier awans stał się faktem i było wiadomo, że KU AZS Politechnika Rzeszowska w sezonie 2023/2024 będzie rywalizować w najwyższej klasie rozgrywkowej. 

Nowy sezon przed nami

Chcemy jak najdłużej utrzymać się i rywalizować z najlepszymi klubami. Do tego oczywiście potrzebujemy składu, który jest w trakcie budowy. W przyszłym sezonie naszą drużynę będzie reprezentować Zuzanna Wielgos, m.in. wieloletnia reprezentantka naszego klubu, mistrzyni Europy w grze mieszanej U-21, mistrzyni Polski w grze mieszanej seniorek, brązowa medalistka w grze deblowej seniorek, która już zdobyła doświadczenie na ekstraklasowych parkietach, grając przez ostatnie sezony na wypożyczeniu SKTS Sochaczew. W drużynie pozostaje jedna z liderek 1-ligowego zespołu Dominika Wołowiec, która do Rzeszowa przyszła z Nadarzyna, gdzie przez dwa lata była częścią ekstraklasowego zespołu, a wcześniej przez cztery lata grała w Ekstraklasie w Krakowie. W drużynie zostają także nasze juniorki Oliwia Wątor i Aleksandra Guzik. W planach są jeszcze wzmocnienia zawodniczkami z zagranicy. Z takim składem będzie można walczyć o coś więcej niż tylko utrzymanie, a o co dokładnie, to się okaże po skompletowaniu drużyny.

Powrót do listy aktualności

Nasze serwisy używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Więcej informacji odnośnie plików cookies.

Akceptuję