Podstrona: Porozumienie o współpracy polskich uczelni technicznych / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Porozumienie o współpracy polskich uczelni technicznych

2023-06-09 , red.  Anna Worosz
Technical Universities Project Management Offices Forum,

Podczas spotkania Kolegium Prorektorów ds. Nauki i Rozwoju publicznych wyższych szkół technicznych, którego gospodarzem była Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, zostało podpisane porozumienie o współpracy polskich uczelni technicznych w zakresie zarządzania projektami - Forum biur zarządzania projektami uczelni technicznych (Technical Universities Project Management Offices Forum - TUPMO Forum). Jednym z partnerów porozumienia została Politechnika Rzeszowska, którą reprezentowali prorektor ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem prof. dr hab. inż. Jarosław Sęp oraz prorektor ds. nauki dr hab. inż. Lesław Gniewek, prof. PRz.

Założenia

Porozumienie podpisało 20 uczelni technicznych. Partnerzy porozumienia deklarują wolę współpracy w zakresie związanym z zarządzaniem projektami. Główne zadania zapisane w porozumieniu to m.in.:

• wzajemna współpraca w zakresie pozyskiwania projektów,
  • wymiana informacji i doświadczeń na temat realizowanych i planowanych przedsięwzięć,
  • przedstawianie wspólnego stanowiska ws. konsultacji konkursów i programów finansujących/dofinansowujących projekty dla polskich uczelni technicznych,
  • opracowanie i rozwój wspólnych strategii dla pozyskiwania i rozliczania funduszy zewnętrznych,
  • podnoszenie kwalifikacji pracowników Partnerów Porozumienia w obszarze zarządzania projektami m.in. poprzez wspólne szkolenia, warsztaty,
  • wymiana wiedzy m.in. przez konferencje, spotkania, warsztaty,
  • wymiana doświadczeń dotyczących pozyskiwania, realizacji i rozliczania projektów,
  • wymiana informacji i rozwiązywanie bieżących spraw związanych z działalnością projektową partnerów porozumienia.

Podczas pierwszego spotkania przedstawicieli TUPMO Forum w Krakowie wybrano pierwszego przewodniczącego Komitetu Sterującego i jednocześnie pierwszego lidera Forum, którym został mgr inż. Waldemar Dzienisz z Politechniki Gdańskiej.

Partnerzy

Partnerami porozumienia zostali: Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, Politechnika Białostocka, Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich, Politechnika Częstochowska, Politechnika Gdańska, Politechnika Koszalińska, Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki, Politechnika Lubelska, Politechnika Łódzka, Politechnika Morska w Szczecinie, Politechnika Opolska, Politechnika Poznańska, Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza, Politechnika Śląska, Politechnika Świętokrzyska, Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Morski w Gdyni, Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu, Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego.