Podstrona: Politechnika Rzeszowska najlepsza w rankingu uczelni wyższych / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Wysokie miejsce Politechniki Rzeszowskiej w THE Impact Rankings 2023

2023-06-07 , red.  Artur Polakiewicz
Wysokie miejsce Politechniki Rzeszowskiej w THE Impact Rankings 2023

W najnowszej edycji Times Higher Education Impact Rankings 2023 Politechnika Rzeszowska została sklasyfikowana w rankingu ogólnym oraz w ośmiu indywidualnych Celach Zrównoważonego Rozwoju. W większości sklasyfikowanych SDG nasza uczelnia znalazła się w gronie 800 najlepszych uczelni na świecie.

Najsilniejszymi obszarami działalności Politechniki Rzeszowskiej na rzecz realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju według THE Impact Rankings 2023 są:

• SDG 6 Czysta woda i warunki sanitarne (pozycja 600+),
  • SDG 7 Czysta i dostępna energia (pozycja 601-800),
  • SDG 8 Wzrost gospodarczy i godna płaca (pozycja 801+),
  • SDG 9 Innowacyjność, przemysł, infrastruktura (pozycja 601-800),
  • SDG 11 Zrównoważone miasta i społeczności (pozycja 601-800),
  • SDG 12 Odpowiedzialna konsumpcja i produkcja (pozycja 600+),
  • SDG 13 Działania w dziedzinie klimatu (pozycja 600+),
  • SDG 17 Partnerstwo na rzecz celów (obligatoryjnie – pozycja 401-600).

W zeszłym roku Politechnika Rzeszowska zadebiutowała w THE Impact Rankings. W tegorocznej, piątej edycji rankingu sklasyfikowano 1591 uczelni ze 112 krajów z całego świata. Wśród nich znalazły się 23 uczelnie z Polski. Jest to najszybciej rozwijający się ranking Times Higher Education. Ranking w oparciu o kompleksową metodologię ocenia działalność uczelni pod kątem realizacji 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDG), stanowiących podstawę Agendy 2030 ONZ. Jest jedynym globalnym rankingiem uczelni opartym o SDG.

Celem THE Impact Rankings jest zmierzenie wpływu wywieranego przez uczelnie na nasz świat. Dlatego wybiega on daleko poza metodologię tradycyjnych rankingów, opierających się zwykle na wskaźnikach bibliometrycznych, takich jak liczba publikacji naukowych i ich cytowań. W tworzeniu Impact Rankings Times Higher Education stosuje zróżnicowane wskaźniki odwołujące się do 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDG). Cele i określone w nich metryki na potrzeby tworzenia rankingu przełożono na 105 wskaźników i 220 miar w ich obrębie. THE mierzy wpływ uczelni przyglądając się ich działaniom na rzecz zrównoważonego rozwoju we wszystkich aspektach funkcjonowania uczelni: badaniach naukowych, nauczaniu, zarządzaniu i współpracy z otoczeniem.

Na świecie istnieje ponad 31 tys. instytucji szkolnictwa wyższego, w tym ponad 380 w Polsce. Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza jest najlepszą uczelnią w południowo-wschodniej Polce. Jesteśmy uwzględniani w gronie najlepszych uczelni na świecie, co potwierdzają wyniki czołowych rankingów instytucjonalnych i tematycznych, w tym m.in.: Times Higher EducationWebometrics.